Go to ...

RSS Feed

%14 “Hoş Geldin” Faizi ABank’tan


En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Parama En Fazla Faizi Hangi Banka Verir, Yüksek Faiz Veren Bankalar – Bundan yıllar öncesini hatırlarsınız, 2000’li yılların hemen başındaydı. Faizler inanılmaz seviyelere ulaşmıştı. İnsanlar bu faiz çılgınlığından yararlanarak anormal şekilde zengin olmuşlardı. Hatta bazı insanlar hayatlarını faize dayamış, çalışmadan bankaya attıkları yüklü miktarda ki paraların anormal faizleri ile geçinmeye başlamışlardı.

100 Bin Liraya Günlük 7 Bin Lira Faiz

O zamanlar bu günün parası ile bankada 100.000 lirası olan insanlar günlük 7.000 TL gibi insanın ağzını bir karış açık bırakan faiz gelirleri elde ettiler. İnsanlar altınlarını bozdurarak, evlerini arabalarını satarak bu furyadan nemalanmaya çalışsalar da bu yüksek faizleri ödeyemeyeceğini anlayan bankalar müşteri kabul etmemeye başladılar 🙂 Bu furyadan sadece bankalarda zaten yüksek miktarda olan müşteriler yararlandılar. Zengin yeniden zengin olurken, fakir olduğundan daha fakir bir hale geldi anlayacağınız 🙂

Faiz Oranları Fırladı

Tabi o kriz döneminde bu akla hayale sığmayacak faiz oranlarının hükümdarlığını 3 gün sürdürdü. 3 Gün sonra ülkenin ekonomik anlamda elden gittiğini fark eden Merkez Bankası bir şekilde olaya müdahale etti. Fakat bu müdahale ile faizler o anormal günlük oranlarının altına düşürülse de ülkede ki faiz hararetini yeterince düşüremedi. Ülkede halen faiz harareti devam ediyordu.

1.000 Liraya Aylık 90 TL Faiz

O zamanlar Bin lira gibi bir parası olup da bankaya yatıranlar aylık 90 TL gibi bir faiz alırlarken, asgari ücret 23 TL civarında seyrediyor, yıllık ev kiraları ise 150 TL ile 300 TL arasında değişiyordu. Anlayacağınız 1.000 lira parası olan bankadan faiz olarak asgari ücretin 4 katı para kazanırken, 2 yada 3 aylık faiz gelirleri ile lüks bir evde kirada oturabiliyorlardı.

Tadından Yenmeyen Faiz Paraları

Yukarı da anlattıklarımız adeta bir masal gibi geliyor değil mi hepinize 🙂 Aklınızdan şu hesapları yaptığınızı tahmin edebiliyoruz. “1.000 Lira paraya 90 lira ise 10.000 TL için 900 TL, 100.000 TL için aylık 9.000 TL :)” Gidip 200, 300 bin liraya ev alacağına bankaya yatır, aylık 30, 40 bin lira al ve bak keyfine 🙂 Merak etmeyin o dönemde bütün insanlar böyle yaptı.

Ekonomi Rayına Oturunca

Tabi bu devran böyle sürmedi arkadaşlar. İnsanlar paralarını ekonomide sirküle olmayacak şekilde bankalara yatırdılar. Ülkede arabalar satılmadı, evler satılmadı. İşe giden insan kalmadı ve hali ile bu faiz sultanlığı bir şekilde son buldu. Faizcilerden kimileri offshore hesaplarında kaybettiler paralarını, kimileri alıştıkları tatlı faiz gelmeyince emek harcamadan para kazanmaya alıştıklarından yatırdıkları borsa da kaybettiler paralarını 🙂

Faizler Acayip Düştü

Günlük %3000 gibi anormal faizler bir şekilde son buldu. Faiz sultanlıkları son buldu. Eskiden 1.000 liraya 90 lira faiz alanlar, aylık 3 – 5 lira gibi saçma sapan paralar almaya başladılar. Taa ki son bir kaç yıla kadar. Mevduatlı parası olanlar küçük paralara tamah ederken,   ülkeye yeni giren yabancı bankalar, daha fazla mevduatlı müşteri kazanmak adına 2000’li yıllarda ki kadar olmasa da epey yüksek faizler ile müşteri kabul etmeye başladılar.

% 13 Faiz Normal, Üstüne Bakalım

Bir İngiliz bankası olan ING başlattı bu furyayı, piyasada ki bankaların mevduata faiz oranı %10’ları geçmezken, bu banka birdenbire tanışma faizi adı altında %13 faiz vermeye başladı. Epey de müşteri toparladı bu sayede. Bu durumu fark eden diğer yeni bankalar da bu defa zarar da etseler faiz oranlarını yükselterek piyasaya girmeye çalıştılar.

Yüksek Hoş Geldin Faiz Oranları

O bankalardan biri de ABANK oldu. Banka bu gün hemen tüm bankalar mevduatlarınıza %13 yada %13,5 faiz oranız verirken, % 14 gibi bir faiz oranı verdiğini açıkladı. Bu durum elbetteki Abank müşteri portföyünü arttıracaktır fakat bankayı tanımayan müşterilerinde sütten ağzı yanan mudilerin yoğurdu üfleyerek yeme reflekslerinden dolayı geri tepecektir.

Shares

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Stories From Ekonomi

Shares