Go to ...

RSS Feed

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar Kandırmacası


Kara Listeye Kredi Veren Bankalar Var Mı? Kara Listedekiler Kredi Alabilir Mi? Kredi Sicili Bozuk Olanlara Hangi Bankalar Kredi Verir? – Dost acı söylermiş. Lütfen ben de bir dostunuz olarak görün. Zira sizler için çok önemli ve gerçekleri yansıtan bir yazı derledim. Piyasada çok fazla kara listeye kredi veren bankalar konulu yazı var. Bu yazıların genel anlamda bir çoğu tıklanma amacı ile yazılmış. Lakin ben böyle bir niyet ile bu yazıyı kaleme almadım. Gerçekler ne ise onu sizlere söyleyeceğim. Sizlerde doğru bilgi ile önünüze daha rahat görebileceksiniz. Bu açıdan da rica etsem, daha fazla vatandaşın bu yazıyı görmesi ve gerçekleri anlaması için Facebook hesabınız ile beğenmeniz yine toplum yararına olacaktır.

BANKALARA 3 AY BOYUNCA BORCUMU ÖDEMEDİM

Bir çok kimse bankalardan aldıkları kredi borcunu ödemiyor. Yada kredi kartı borcunu. Aman ne olacak ki diyor. Sonrasında da işler kötü gidiyor ve sonunda 3 ay boyunca banka borçları ödenmiyor. Bundan sonra da bankalar; amannn ne uğraşacam senle diyor 🙂 Hemen avukatı devreye sokuyor. Avukatta yasal prosedürü uyguluyor. Burada kimsenin gözünün yaşına bakılmıyor. Gerek hacizler ile gerekse de icra işlemleri ile bir şekilde borcunu tahsis etmeye çalışıyor. Tabi yasal işlemler ile birlikte adınız kara listeye ekleniyor. Tabi 5 yıl boyunca bu listede kalıyorsunuz ve bu süre zarfında hiç bir banka ne kredi veriyor ne de kredi kartı. Bu yasal prosedürdür.

UFAK BİR İKİ HATIRLATMA

Sevgili dostlarım konuya hızlıca girmek istiyorum. Kara listeyi artık T.C Merkez Bankası tutmuyor. Bu yetkisini Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezine devretmiş durumda. Risk Merkezi de bankalar ile veya diğer finans kuruluşları ile bir ilişkisi olan herkesin Risk Raporunu tutuyor. Kara Listenin adı da Risk Raporu olmuş oldu. Bankalar sizin ile ilgili bilgileri anlık olarak TBB Risk Merkezi ile Paylaşır. Bu rada toplanan tüm bilgiler hemen anında bankalara gönderilir. Bu şekilde de kredi başvurusunda sizlere riskli olduğunuz söylenebiliyor. Haliyle de kredi alamayacağınız belirtiliyor. Herkesin Risk Raporu var. Kimisinin risk raporu çok iyi ve yüz güldürücü. Kimisine de risk raporu acı veriyor.

KARA LİSTEDEKİLERE KREDİ ALDATMACASI

Arkadaşlar deminde yukarıda söz ettiğim gibi, kara listeye girenler normal şartlarda 5 yıl boyunca kredi alamazlar. Ama buna rağmen kredi haber sitelerinin bazılarında kara listedekilere kredi, haberi yaparlar. Bunların amacında vatandaşın kredi alması maalesef ki yatmıyor. Bir çoğu aldatmaca haber. Hatta bir tanıdım böyle bir siteye bakmış ve falanca banka kara listedekilere kredi veriyor diye haberini okumuş. Tabi hemen bankaya müracaat etmiş. Banka yetkilisi de böyle bir şeyden haberimiz yok demiş. Peki kara listedekiler hiç mi kredi çekemezler? Şimdi bu soruyu yanıtlamaya çalışalım.

KARA LİSTEDEKİLER HİÇ KREDİ ALAMAYACAK MI?

Sevgili okurlarım, kara listeye girenler için en az bekleme süresi 5 yıldır. Bu süre yasal bir vakittir. Ama kredisiz de yapamıyoruz diyorsunuz. O halde ufak bir çözüm yolu bulunuyor. Sıkıntılı olduğunuz bankaya borcunuzu ödemelisiniz. Bu her şeyin başında yapmanız gereken bir olgu. Sonra banka sizi 2 yıl boyunca inceler. Sizlerde 2 yıl boyunca banka ile iyi ilişkiler kurmaya çalışın. Borcunuzu zamanında ödeyin. Bol bol bankacılık ürün ve hizmetlerini kullanmaya çalışın. Bundan sonra bankalar sizin iyi bir müşteri olduğunuzu anlarsa 5 yılı beklemeden ilişkilerini eskisi gibi yapabilir. Yalnız kredi çekerken de Öncelikle kefil sunabiliyorsanız bunu yapın.

Yalnız sunacağınız kefilin kredi notunun iyi olmasına, kredi sicilinin iyi olmasına ve aylık gelirinin de iyi olmasına dikkat ediniz. Ayrıca kefil durumunuz yok ise mutlaka teminat sunun. Diyelim ki bir eviniz var. Değeri de 250.000 TL. Bankadan 125.000 TL’ye kadar kredi alabiliyorsunuz. Ama mutlaka banka ile sıkıntılı olduğunuz borcu bitirmeniz gerekiyor. Kefil ve Teminat işinize oldukça fazla yarayacaktır.

SİCİL AFFINI TAKİP EDİN

Son olarak sizlere tavsiyem, zaman zaman çıkarılan kredi sicil affını takip ederek yararlanmanız. Bu sicil affına göre genelde, bankalara olan borçlarınızın ödenmesi istenir. Borçlar ödendikten sonra da artık banka ile ilişkilerinizi düzeltirsiniz. 6 ay ile 1 yıl arasında kredi notunuzu artırmak ile uğraşırsınız. Kredi notunuz da yükseldikten sonra kredinizi eskisi gibi alabilirsiniz.

BANKA İSMİ VERMEK DOĞRU OLMAZ

Arkadaşlar banka ismi vermenin doğru olduğuna inanmıyorum. Zira kredi sicilinde genelde önemli olan bankalar ile olan ilişkilerinizi eski düzeyine çevirmenizdir. Kara listede değilim ama kredi notum düşük diyorsanız, kolay kredi veren iki banka bulunuyor. Diyelim ki kara listeden çıktınız. Yada sicil affından yararlandınız. Ama kredi notunuz düşük. Bu açıdan da kredi çekmek için de 6 ay beklemek istemiyorsunuz. Kredi notu düşük olanlara kolay kredi veren bankalardan birisi Aktifbank İnternetten Kredi Kampanyası. Ötekisi ise HSBC bankasıdır. Bunlardan kolay kredi alınmaktadır.

Shares

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Stories From Ekonomi

Shares