Kredi Notu Neden Düşer, Kredi Notu Hakkında Hiç Bilinmeyenler

Krediler ve Kredi Kartları

Kredi Notunu Düşüren Sebepler Nelerdir ? – Son 20 yıla baktığımızda artık kredi kartları hayatımızın olmazsa olmazları, finansal durumuzu kontrol ettiğimiz akıllı telefon uygulamaları ise vazgeçilmezlerimiz arasında yer alıyor. Artık bankaya gitmeden kredi çekebiliyor, çektiğimiz dijital paraları ihtiyacımız olan yerlere cep telefonumuz ile yönlendirebiliyoruz. Bu rahatlık da bizi daha fazla kredi kullanmaya, kredi kartları ile alışverişe daha çok yönlenmemize neden oluyor. Çevrenizde ki akraba yada arkadaşlarınıza şöyle bir baktığınızda hepsinin kredi kartı kullandığını, bir şekilde, ev almak yada otomobil almak için çektikleri kredilerin taksitlerini ödemeye devam ettiklerini rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Krediler ve Kredi Kartları Dostumuz Mu ?

Tabi artık bankalara tarafından hemen herkese dağıtılan plastik paralar ve bireysel krediler bir çok insan için gerçekten büyük avantaj sağladı. İnsanlar edindikleri malların tamamı yada bir kısmı için kredi kullandılar ve bankalara olan borçlarını belirli bir faiz oranı karşılığında uzun vadeler ile eşit taksitlerde rahat rahat ödediler ve ödemeye devam ediyorlar. Bu tüketicilere büyük bir avantaj sağlarken, ayağını yorganına göre uzatmayanlar, gelirini düşünmeden büyük umutlar ile kredi çekenler için ise tam anlamı ile hüsran olarak son buldu. Bu tür tüketiciler nedeni ile yediemin depoları icralık araçlar ile dolarken, icra daireleri de tıka basa icra dosyaları ile doldu.

Kredi kartlarında da durum aynı. İnsanlar ceplerinde taşıdıkları kredi kartlarını başkasının paralarının harcarmış gibi, kredi kartı borçlarını sanki bir başkası ödeyecekmiş gibi bakkaldan sakız ekmek alırken bile kullandılar ve belirli bir süre sonra ödeyemez hale geldiler. Şimdilerde, aslında doğru kullanıldığında insanın en yakın dostu olan, insanı ele güne muhtaç etmeyen kredi kartları yüzünden bir çok insan yasal takibe alınmış durumda. Bu nedenle kredi kartlarımızı ve kredilerimizi kullanırken çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Kredi Notu Nedir ?

İşin birde ilerleyen zamanlarda kredi çekmemizi yada kredi almamızı engelleyecek kredi notu boyutu var. Bir çoğunuzun bildiği üzere artık finansal durumunuz çeşitli kriterlere göre değerlendiriliyor ve kriterlerin başında Kredi Notu geliyor.”Kredi notum neden düşük” yada “kredi notumu nasıl yükseltebilirim” gibi sorularınızın cevabına geçmeden önce dilerseniz kredi notu nedir sorusunu yanıtlayalım.

Ekonomide de tıpkı teknolojide olduğu gibi baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Artık tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta toplanarak analiz edilmesi sonucunda bir puanlama sistemi oluşuyor. İşte o puanlama sistemine kredi notu yada kredi skoru deniliyor. Türkiye’de bu analizleri yapan kurum ise KKB yani Kredi Kayıt Bürosu. KKB kullandığınız kredi kartı ve kredilerin, vergi borçlarınızın, hatta elektrik ve su faturası gibi borçlarınızın ödeme performansları ile ilgili kayıt tutuyor ve kredi notunuzu belirliyor. Kredi notlarını da bu performanslara göre aylık olarak güncelliyor.

Kredi Notu Neden Düşer ?

Kredi notunuzun düşmemesi adına başta kredi kartı borçlarınızı ve bireysel, taşıt, konut gibi kullandığınız kredilerin aylık taksitlerini düzenli olarak ödemeniz gerekir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vergi daireleri ve resmi kurumlara borcunuz varsa yada bu kurumlar ile icralık durumdaysanız da kredi notunuz düşecektir. Bunun yanında ”kurtaran hesap, dost hesap, ek hesap, artı para” gibi isimleri ile banka hesabınıza tanınan eksi hesaplarınızı kullanıp ödemediğiniz yada ödemeleriniz geciktirdiğiniz taktirde de kredi notunuz düşer.

Kredi Notunu Düşüren Hiç Bilinmedik Nedenler

Tabi kredi notunuzu düşüren etkenler sadece bunlarla sınırlı değil, örneğin çok paraya ihtiyacınız var ve her zaman çalıştığınız bankadan bir bankadan kredi kullandınız. Bu yeterli gelmedi ve diğer bir bankadan daha kredi kullandınız. Bu kredi de yetmedi ve son kez başka bir bankaya gittiniz fakat orası kredi talebinize red verdi, o bankadan çıkıp şansınızı denemek için başka bir bankaya gittiniz ve bir red cevabı aldınız bu durumda kredi notunuzu düşürecektir.

Diyelim ki 5000 TL geliriniz var ve kredi kartlarınızın limiti 10.000 TL. Siz kalkıp bir kredi kartı daha istediniz ve 2 Bin TL limitli bir kredi kartı daha geldi. Sonra bir kart daha istediniz ve bu defa bankalar size yeter diyerek red cevabı verdi. İşte bu durumda da kredi notunuz düşüyor.

Kredi notunuzu düşüren etkenler say say bitmiyor, örneğin esnafsınız ve çek kullanıyorsunuz, insanlık hali, çekin vadesi geldi ve ödeyemediniz, bu durumda olan tüm esnaf arkadaşlarımızın yaptığı gibi karşı taraftan çekinizin protesto olmaması için müsaade dahi istediniz. Karşı taraf istediğiniz bu müsaadeyi size verse bile günü gelip ödenmemiş bir borç olarak göründüğünden kredi notunuz düşecektir. Tıpkı bunun gibi kiralarını banka senetleri ile ödeyen kiracıların da kiralarını geciktirip ödeyemediği zaman senedin vadesi geçtiğinden kredi notu düşüyor.

İlerleyen günlerde lazım olacak kredi ihtiyaçlarınızı tehlikeye atmamak için bu etkenleri göz önüne alarak, biraz da ayağınızı yorganınıza göre uzatarak kredi skorunuzu koruyabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.