Kredi Notunuzu Yükseltecek Önemli İpuçları

Kredi Notu Nedir, Neden Düşer ?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ? – Ekonomik hayatımızda artık “KREDİ NOTU” gibi pek de hoşumuza gitmeyen, sevmediğimiz bir gerçek var. Kredi çekmek yada kredi kartı talebinde bulunmak istediğimizde red cevabı almamıza neden olan en önemli etken olarak karşımıza çıkan Kredi Notu oldukça hassas bir puanlama sistemidir. Türkiye’de kısaca KKB olarak adlandırılan Kredi Kayıt Bürosu tarafından tüm finansal geçmişinizin kayıt altına alınması ve analiz edilmesi sonucunda oluşan bu puanlama sisteminde, başta bireysel, taşıt yada konut gibi kredi ürünleri ile kredi kartlarının yanında vergiler ve resmi kurumlara olan borçlarınızın ödeme performansları dikkate alınır.

Kredi Notunuz Düşerse Ne Olur ?

Ödemelerinizde yaşadığınız performans düşüklüğüne bağlı olarak kredi notunuzun düşmesi sonucunda yeni bir krediye ihtiyacınız olu da bankaya başvurduğunuz zaman “Kredi notunuz düşük olduğu için krediniz onaylanmamıştır” gibi bir cevapla karşılaşırsınız. Düşük kredi notu sadece kredi ihtiyaçlarınız da değil kredi kartı taleplerinizde de red cevabı almanıza neden olur. Bu nedenle kredi kartı yada kullandığımız krediler konusunda son derece titiz davranmalı ödemelerini hiç bir şekilde geciktirmemeliyiz.

Kredi Notum Neden Düşük ?

Kredi notunuzu düşüren bir çok etken var ve bunların en başında yukarıda da bahsettiğimiz gibi taşıt, konut yada ferdi krediler gibi kredilerin geri ödemelerinde ki olumsuzluklar ve kredi kartı borçları geliyor. Ancak kredi notunuz sadece bu sebepler ile düşmez daha bilmediğiniz çok ilginç nedenler de kredi notunuzun düşmesine neden olur ki aklınızın ucundan bile geçmeyen bu ilginç nedenleri “Kredi Notu Neden Düşer, Kredi Notu Hakkında Hiç Bilinmeyenler” başlıklı makalemizde tüm detayları ile birlikte inceleyebilirsiniz. Şimdi gelelim “Kredi Notu Nasıl Yükseltilir” sorusunun cevabına…

Ödeyemediğiniz Borçlarınızı Yapılandırın

Kredi notunuzun düşmesi finansal hayatınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle elinizden geldiğince hızlı bir şekilde kredi notunuzu yükseltmek için harekete geçmeniz gerekir. İlk olarak kredi notunuzun düşmesine neden olan ve ödeme zorluğu çektiğiniz krediler veya kredi kartlarının borçlarını kapatın. Bunun için borçlarınızı ödeyebileceğiniz, bütçenize uygun taksitlere göre yeniden yapılandırın. Fakat az önce de vurguladığımız gibi bir an önce harekete geçmeniz gerekiyor, aksi taktirde bankalar yapılandırma taleplerinizi ödeme düzeniniz iyi olmadığı için olumsuz olarak sonuçlandırabilir.

Borçlarınızı Tek Çatı Altında Toplayın

Birden fazla bankaya birden fazla kredi kartı yada kredi borcunuz var ise son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız ve halk arasında borç kapatma kredisi yada borç temizleme kredisi olarak adlandırılan borç transferi kredisini kullanabilirsiniz. Çeşitli bankalar özellikle ülke pazarına yeni giren bankalar 48 ay gibi uzun vadeler ile bu kredileri veriyorlar. “48 Ay Taksitli Burganbank Borç Temizleme Kredisi” ve “QNB Finansbank 48 Ay Vadeli Borç Temizleme Kredisi veriyor hemen başvur” başlıklı daha önce yayınladığımız makaleleri inceleyerek bu krediler hakkında fikir sahibi olabilir ve kullanabilirsiniz.

Kredi Limitinizi Yükseltmek İçin İpotek Verebilirsiniz

Eğer durumunuz gerçekten çok kötü değilse ve halihazırda verebileceğiniz bir gayrimenkulünüz kaldıysa bu gayrimenkulü ipotek olarak bankalara verebilir, ipotekli kredi imkanından yararlanarak kredi limitinizi gayrimenkul değerinin %80’sine kadar çıkarabilirsiniz. Aldığınız bu kredi ile de kredi yada kredi kartı gibi borçlarınızı bir bankada 48 ay vade ile yeniden yapılandırabilirsiniz. Tabi bilindik ihtiyaç kredilerine göre ipotekli ihtiyaç kredisinin farklı ek masrafları var. Bunların başında da ekspertiz ücreti geliyor ki ekspertiz ücretleri de 500 TL – 600 TL civarında. Tabi birde 200 TL – 300 TL gibi ipotek masrafınız olacaktır.

Kredi Ödemelerinize Çok Dikkat Edin !..

Yukarı da bahsettiğimiz yöntemler ile aldığınız kredilerin ödemelerine de çok dikkat edin. Kredi notumuzu yükseltmek için çektiğimiz bu kredileri ödeyemeyip de olan kredi notumuzu da iyice düşürmenin bir anlamı yok. Dolayısı ile borçlarınızı kapatmak için çekeceğiniz kredilerin taksitlerini bütçelerinize göre, aylık gelir ve gider hesabı yaparak belirlemeye çalışın ki ilerleyen zamanlar da bunları öderken de zorluk çekmeyin.

DÜŞÜK KREDİ NOTUNA ANINDA KREDİ !..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.