Go to ...

RSS Feed

Kredi Taksitim Gecikirse Ne Olur ?


Kredi Taksitleri Bir Kaç Gün Gecikirse

Kredi Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olur Kredi Ödemesi Gecikti Yardım Kredi Taksitleri 1 – 2 Gün Gecikirse Ne Olur Kredi Taksiti Gecikince Ne Zaman Haciz Gelir ? – Krediler hayatımızda geleceğimizi planlamamıza yardımcı olan en önemli maddi destekler arasında yer alıyorlar. Kredi çekerek araba ev sahibi olabiliyor, araba alabiliyor veya ticari anlamda hamleler yapabiliyoruz. Düzenli geliri olan bir çok insan hayallerini krediler ile gerçekleştiriyor.

Krediler ile Ekonomik Büyüme

İnsanlar uzun vadelerle kredi çekerek, büyük paraları küçük küçük taksitlerle ödeyip ev sahibi, araba sahibi oluyor. Etrafınıza şöyle bir baktığınızda, arabası olan, evi olan kardeşinizin, mesai arkadaşınızın, komşunuzun bir şekilde kredi ödediğini, bankalara kredi borcu olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Kısacası ekonomik anlamda büyümek adına hepimiz kredi kullanıyoruz.

Kredi Taksit Ödeme Tarihleri

Kredi kullanma konusunda ki cömertliğimizden daha önceki sayfalarımızda da tıpkı yukarıda olduğu gibi detaylı olarak bahsettik. İnsanlar düzenli gelirlerine güvenip bir şeyler almak adına kredi çekiyorlar. Fakat uzun vadeli çekilen bu kredilerin taksitlerini belirli bir süre daha ödedikten sonra, gerek değiştirilen işler sonrasında maaş tarihlerinin değişmesi, gerekse ticari beklentilerde yaşanan dalgalanmalar sonucu zaman açısından düzenli ödeme de sıkıntı çekiyor bir çok insan.

Kredi Ödemelerinde Dalgalanma

Kredivarmi.com’un bu sayfasında olduğunuza göre muhtemelen siz de düzenli olarak tam tarihinde ödediğiniz kredi taksitlerinizi değiştirdiğiniz iş dolayısı ile maaş ödeme tarihlerinin de değişmesi nedeni ile ödemekte sıkıntı yaşıyorsunuz. O halde gelin bu durumda karşılaşacağımız pozisyonlara ve ne yapmamız gerektiğine hep birlikte göz atalım.

Kredilerimizi Zamanında Ödeyemeyecek Duruma Düşersek

Diyelim ki düzenli olarak ödediğiniz kredi taksitlerinizi ilk defa kredinizi geciktirdiniz. Bu durumda bankanız telefon, mesaj veya e-posta ile geciken taksitinizi size hatırlatıyor. Kredinizin tamamını değil de bir kısmını ödediyseniz, bu da gecikme sayılacağından yine bu iletişim kanallarını kullanarak sizi bilgilendiriyor. Tabi banka sadece bu gecikmeyi size bildirmekle kalmıyor. Aynı zamanda Kredi Kayıt Bürosuna gönderiyor ve geç ödemeniz tüm finansal kurumlar tarafında görülüyor. Tabi bu durum da direkt olarak kredi notunuzun düşmesine yol açıyor.

Kredi Taksitleri Ödenmeyince Ne Olur ?

Genel olarak bankaların çoğu ilk iki taksit ödenmemesi durumda, sistemde kayıtlı olan adreslerinize ihbarname gönderir. Genellikle 30 Gün süre tanınan bu ihbarnamede belirtilen süre sonunda da ödeme yapmamanız durumda yasal süreç başlatılıyor.

Kredi Taksiti Gecikince İcra İşlemleri

Yasal sürecin başlaması ile kredi dosyanız bankanın ilgili avukatı yada takip birimine aktarılıyor. Artık bu süreçten sonra direk banka ile değil, banka avukatı veya takip birimi ile muhatap oluyorsunuz. Doğal olarak bu süreç başlayınca haciz işlemleri de otomatikman başlatılmış oluyor. Eğer banka kredi geri ödemesini sizden normal yollarla yada haciz yolu ile alamazsa mevcut kredi borcunu BDDK lisanslı varlık yönetim şirketlerine devrediyor. Bu devir işlemi ise genel olarak yasal süreç başladıktan bir yıl sonra yapılıyor. Devir işleminin ardından banka tamamen aradan çıkıyor ve alacaklınız bu varlık yönetim şirketi oluyor ve borcunuzu onlar takip etmeye başlıyor.

Kredilerinizi Zamanında Ödemeye Dikkat Edin

Yukarı da bahsettiğimiz durumlar, yasal süreçler, icralar, hiç de hoş olmayan durumlar olduğundan kredi taksitlerinizi aksatmamanızı, düzenli ve zamanında kuruşu kuruşuna yatırmanızı öneririz. Sonuçta bu nahoş durum kredi sicilinizi etkiliyor ve bir daha kredi çekmek istediğinizde bankaların kapısı size kapanıyor. “Kredi taksitimi bir kaç gün geciktirsem ne olur ? ” gibi bir düşünceye sakın kapılmayın, zira bozulan kredi sicilini düzeltmek epey bir çaba ve zaman istiyor. BURADAN Kredi notunu tekrar yükseltmek için yapmanız gerekenleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Shares

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Stories From Kredi Skoru

Shares