Go to ...

RSS Feed

Kredi Yaş Sınırı Kaç, Kaç Yaşına Kadar Kredi Çekilebilir ?


Kredi Yaş Sınırı Var Mı ?

Kredi Çekme Yaşı Kaçtır Kaç Yaşına Kadar Kredi Verilebilir 18 Yaşındayım Kredi Çekebilir miyim 70 Yaş Üstü Kredi Çekebilir mi ? – Ekonomik hayatın gerçeği olan kredileri 7’den 77’ye hepimiz kullanıyoruz. Krediler sayesinde ev alıyoruz, otomobil alıyoruz, borçlarımız ödüyoruz, tatile gidiyoruz, eğitim masraflarımızı, hatta kira giderlerimizi ödüyoruz. Kısacası kredilerle büyüyor yada açıklarımızı krediler ile kapatıyoruz. Kredilere, dolayısı ile bu kredileri veren bankalara göbekten bağlıyız.

Faizsiz Kredi Olur Mu ?

Tabi bu bankalar kredileri sizlere kara kaşınız kara gözünüz için vermiyorlar, zira hepimizin bildiği gibi verdikleri paraları uzun vadede misli misli geri alıyorlar. Fakat varlıklı bir aileden gelmiyorsak, normal bir ülke vatandaşı isek istediklerimizi almak, ihtiyaçlarımızı karşılamak adına bu faizleri kabulleniyor, uzun vadeler karşılığında ufak ufak taksitlerle mal mülk sahibi oluyoruz.

Kredi Çekme Şartları

Bankalar bu paraları bize verirken sadece faiz talep etmiyorlar tabi, bankadan kredi çekmenin bir çok koşulu, kriteri var. Bu koşullara uygunsanız kredi kullanmaya hak kazanıyorsunuz ki bu koşullardan biri de başlığımızdan da anlayacağınız üzere kredi yaş sınırı. Bankalar kredi çekmek isteyen kişileri yaş sınırlaması kriterine göre de değerlendiriyor. Bunun sebebi ise kredi başvurusu yapan potansiyel kredi müşterisinin kullandığı krediyi ödeyip ödeyemeyeceği riskidir.

Kredi Çekmek İçin Standart Yaş Sınırı

Bu nedenle, bankalar standart bir yaş sınırı olmamakla birlikte, her banka kendine özel bir sınırlama getirmiştir. Bu duruma Örnek vermek gerekirse A bankası 70 yaşına kadar olan vatandaşlara 30 bin liraya kadar kredi verebilirken, B bankası ise maaş bordrosu yada düzenli geliri olması durumunda 80 yaş üzerinde ki vatandaşlara çeşitli faiz oranları karşılığı kredi kullandırabilmektedir.

Kefil veya İpotek’te Yaş Sınırı Yok

Kredi de yaş sınırını aşmanın en kolay yolu ise bankaya kefil sunmak yada çekilecek kredi tutarına göre ipotek göstermektir. Yaşı kaç olursa olsun kefil getiren veya ipotek gösteren vatandaşlar ülkemizdeki birçok bankadan kredi kullanabilmektedir. Fakat yaşlıların gösterecekleri ipoteğinin çekecekleri kredi tutarının en az %50 oranını karşılaması gerekmektedir. Bu bağlamda bankalar, yaş sınırı engelini aşmak için ipotek göstermek durumunda kalan yaşlılardan ekstra olarak ipotek eksper ücreti de talep edilebilmektedir. Ayrıca yaşı kaç olursa olsun, kredi başvurusu yapan müşterinin kredi notu sorgulaması da yapılır.

Emekli Maaşı Kriteri

Bankaların yaş üst sınırında olan müşterilerinde en çok dikkat ettikleri husus ise emekli maaşı olup olmaması durumudur. Emekli maaşı düzenli gelir demektir. Eğer vatandaşın aldığı krediyi geri ödeyebilecek düzenli geliri yoksa, yaşı itibariyle kredi vadesinde geri ödemek için çalışıp çalışamayacağı göz önüne alınarak kredi başvurusu red olarak cevaplanabilir. Bu bağlamda emekliler için en uygun krediyi mevcutta maaş aldıkları bankalar sağlarlar.

18 Yaşından Küçükler için Kredi

Yukarı da genel olarak kredi çekmek isteyen yaşlıların durumundan bahsettik, kredide üst yaş sınırı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Ancak bu işin bir de alt sınırı var tabi ki. Hayalini kurduğu telefonu, bilgisayarı kredi kullanarak almak isteyen genç arkadaşlar için iyi bir haber olmayacak ama kredi kullanımında alt yaş sınırı 18’dir. 18 yaşından küçük olanlara birçok banka, her ne iş ile meşgul olursa olsun kredi vermemektedir. Dolayısı ile bu yaşın altında olan genç kardeşlerimiz hayallerini bir kaç yıl ertelemek durumundalar 😉

Kimler Kredi Çekemez

Kredi kullanımında üst ve alt yaş sınırları olduğu gibi bir başkasının velayeti altında olan kişiler de kredi kullanamazlar. Kredi çekmek isteyen kişinin ayırt etme gücüne göre ergin ve fiil ehliyeti sahibi olması gerekmektedir.

Shares

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Stories From Krediler

Shares